Dzisiaj o 11:00 i 12:30 Msze Święte
z Zespołem Piosenki Naiwnej.
Pomiędzy Mszami koncert.
Zespół Piosenki Naiwnej tworzą soliści z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich przyjaciele jako akompaniatorzy. Soliści nie stanowią w zespole wyselekcjonowanej grupy osób uzdolnionych artystycznie! Ich śpiewanie i granie ze sobą wyrosło na gruncie szczecińskiej wspólnoty międzynarodowego ruchu „Wiara i Światło”. Robią to co zwyczajnie kochają! Specyfiką muzykowania w zespole jest podążanie za tempem śpiewania i rodzącymi się spontanicznie emocjami solistów, wspólne przebywanie w przestrzeni muzycznej. Grupa oscyluje w klimatach bossa novy, ballad contry i okolic. Zespół wykonuje na koncertach najczęściej własne piosenki aby uniknąć ze strony publiczności przykrego aktu porównywania z oryginałem.
Fragm..recenzji red.Axera Mikołajczyka z koncertu z udziałem ZPN i Stanisława Soyki towarzyszącego Zjazdowi Gnieźnieńskiemu „Europa obywatelska” ` 2012]:
„/…/Zespół Piosenki Naiwnej wymyka się poza definicje. I jest to wymykanie się zarówno poza definicję sztuki jak i terapii czy integracji, przy czym chyba Zespół Piosenki Naiwnej jest esencją tego wszystkiego. Jest to także wzór do naśladowania dla wszystkich, którzy próbują wdrażać terapię przez sztukę. Jeden z wyjątków na polskim gruncie, kiedy opiekunowie – artyści pełnosprawni nie próbują zmuszać „słabych” solistów do odegrania wyobrażeń „silnych” na temat swoich odczuć świata niepełnosprawnych, a raczej wsłuchują się w ich odczucia i wyobrażenia nadając temu jedynie prawdziwie artystyczną formę. To zaowocowało autentycznym podziwem Sali, a nie pobłażliwością. Ani przez moment, nie było wątpliwości, że zarówno solistki jak i muzycy niepełnosprawni są sobą, a ich radość jest autentyczna. Przy tym odbiorcy otrzymywali sztukę bez wątpienia również formalnie bardzo wysokich lotów /…/”
l Kiedy w lutym 2005 roku soliści niepełnosprawni intelektualnie dali swój pierwszy publiczny koncert dla przyjaciół ze szczecińskich wspólnot „Wiara i Światło” w wynajętej Sali Klubu 13Muz, promując wydanie płyty nagranej w zaimprowizowanym domowym studio Irka Leciejewskiego, szczecińskiego gitarzysty, lidera zespołu „Blue Bossa”, nikt nie przypuszczał, że będzie to przełomowy moment. Dochód z koncertu i płyt-cegiełek artyści przeznaczyli na …remont dachu domu wspólnotowego w Starych Łysogórkach. Zaraz po koncercie dziewczyny solistki: Grażynka i Iwonka pytały: kiedy następny koncert? Nie było odwrotu… W 2006 r. już pod obecną nazwą zespół nagrał w wynajętym studio swoją pierwszą, w pełni autorską płytę „Mam dużo czasu”.
Od tamtej pory zespół koncertował u boku: Klanu Pospieszalskich. na szczecińskim Zamku Ks. Pomorskich i w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej podejmował na scenie m.in. Elżbietę Adamiak, Jacka Kleyffa, Ryszarda Leoszewskiego, Elżbietę Wojnowską, Jana Pietrzaka, Jerzego Filara, pianistę jazzowego Piotra Wyleżoła w ramach cyklu koncertów towarzyszących sympozjom Szczecińskiego Zalewu Myśli w latach 2008-2018 na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich przez Fundację Jandrzejówka (dawna nazwa: Fundacja Dom Rodzinny w Łysogórkach).
Zespół Piosenki Naiwnej dał niezapomniany koncert z udziałem Stanisława Soyki podczas kolejnego Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2012r w Gnieźnie. Soliści wystąpiii gościnnie w 2011 roku podczas sympozjum zorganizowanego w Lobetal pod Berlinem przez Niemieckie Towarzystwo Muzykoteapeutów. W 2015 koncertowali w Sankt Petersburgu na zaproszenie tamtejszej wspólnoty ruchu „Wiara i Światło” . Zespół uświetnił w 2019 obchody 20 lecia poznańskiej wspólnoty l`arche. Grupa ma też za sobą koncerty w szkołach, hospicjum. Była zapraszana przez parafie rzymskokatolickie, parokrotnie przez wspólnotę luterańską w Szczecinie .
Opiekunem zespołu jest Arkadiusz Więcko – gitarzysta- amator, autor większości piosenek, pomysłodawca cyklicznych koncertów i sympozjów w ramach Szczecińskiego Zalewu Myśli na Zamku Ks.Pomorskich . Z zespołem współpracował od początku skrzypek Marek Dorożyński, aranżujący niepowtarzalne „smaczki” do piosenek. Współpracowali tacy szczecińscy muzycy: Ireneusz Leciejewski-gitara klasyczna, Marcin Pepe Olkowski – trębacz, Rafał Krzanowski – instr.perkusyjne, Oskar Niedźwiecki-skrzypce, ukulele, Krzysztof Wożniak-flet, klarnet.
Aktualny skład Zespołu:
Iwona Dzik – śpiew Ola Jokusz – śpiew Grażyna Rosik – śpiew
Aga Jerlaczyńska - trójkąt, Canon Krzysztof Garbarski – harmonijka ustna, tamburino
Bożena Żeleźnicka – mandolina Arkadiusz Więcko - gitara e-klasyczna, śpiew
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
Więcej o Zespole Piosenki Naiwnej na stronie: fundacja-dom-rodzinny.org.pl
……………………………………………………………………………………………………………………………………..