Historia Kamienia Węgielnego

Kamień WęgielnyHISTORIA KAMIENIA WĘGIELNEGO WMUROWANEGO W DNIU 30.03.2000 W MURY BUDUJĄCEGO SIĘ KOŚCIOŁA p.w. św. RAFAŁA KALINOWSKIEGO W NOWOGARDZIE PRZEZ JEGO EKSCELENCJĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA ZYGMUNTA KAMIŃSKIEGO METROPOLITĘ SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEGO.

W roku 1985 diecezja szczecińsko-kamieńska zorganizowała po raz pierwszy pieszą pielgrzymkę ze Szczecina na Jasną Górę w dowód wdzięczności za powrót Kościoła po 40 latach na Pomorze Zachodnie. Byłem jednym z głównych organizatorów tej pielgrzymki. Po wyruszeniu pielgrzymki ze Szczecina, tak jak jest w zwyczaju wielu pielgrzymek wysłaliśmy telegram do Ojca Świętego do Rzymu z powiadomieniem, że 29 lipca 1985 roku wyruszyła pielgrzymka szczecińska z pozdrowieniami i z zapewnieniem o ofiarowaniu trudów pielgrzymich i modlitw w intencjach Ojca Świętego. Stała się rzecz niezwykła, Ojciec Święty w czasie audiencji środowej na Placu św. Piotra w Rzymie po pozdrowieniach tam obecnych pielgrzymów pozdrowił naszą pielgrzymkę i podziękował nam za trud i modlitwę. Kiedy dotarła do nas ta wiadomość w naszych sercach zrodziło się marzenie, by pojechać do Rzymu i spotkać się z Ojcem Świętym, aby mu podziękować za takie nas wyróżnienie.

Kiedy przybył do nas do Częstochowy na zakończenie pielgrzymki ks. Biskup Kazimierz Majdański ówczesny bp. Szczecińsko-Kamieński i kiedy rozmawialiśmy o tym niezwykłym wydarzeniu, wyjawiliśmy ks. Biskupowi to nasze skryte marzenie. Ku zaskoczeniu wszystkich ks. Biskup wyraził zgodę na naszą pielgrzymkę do Rzymu a nawet obiecał nam pomóc załatwić noclegi w Rzymie. Rozpoczęły się trudne przygotowywania i załatwiania naszej Pielgrzymki do Rzymu do grobów apostolskich. W ostatnich dniach września 1985 roku w gronie 11 księży uczestników I Pieszej Pielgrzymki na Jasną Gorę udaliśmy się samolotem do Rzymu na 16-dniową Pielgrzymkę. Wśród różnych miejsc jakie nawiedziliśmy w tych dniach, w dniu 3 października nawiedziliśmy stary cmentarz rzymski pod Bazyliką św. Piotra i stanęliśmy u grobu św. Piotra odnalezionym w czasie wykopalisk w latach czterdziestych XX wieku. Stojąc przy tym grobie wybudowanym z czerwonej cegły z widocznym napisem „Tu est Petrus” udało mi się nie mówiąc nikomu odłupać z tego grobu kawałek cegły.

Kiedy następnego dnia zostaliśmy zaproszeni przez Ojca Świętego do Jego prywatnej kaplicy na wspólną mszę świętą i później na prywatną audiencje w Jego prywatnej bibliotece gdzie przyjmuje wszystkich dostojników państwowych, mieliśmy możliwość przez chwilę porozmawiać z Ojcem Świętym o sprawach prywatnych i gdzie każdego z nas ks. bp. Kazimierz Majdański przedstawił Ojcu Świętemu. Mnie Ks. Biskup przedstawił jako najmłodszego proboszcza w diecezji, który organizuje nową parafię w diecezji. Po przedstawieniu poprosiłem Ojca Świętego o pobłogosławienie różańca dla mojej mamy i przyznając się do tego, że będąc u Grobu św. Piotra odłupałem kawałek cegły, żeby pobłogosławił ten kamień. Ojciec Święty pobłogosławił ten Różaniec i ten kawałek cegły dodając ,że błogosławi tej nowej parafii p.w. św. Anny w Długołęce, i kończąc roześmiał się, że więcej takich pielgrzymów a rozbiorą Mu nie tylko grób św. Piotra ale i całą bazylikę, ale zaraz dodał niech to będzie „błogosławiona wina”.

Kiedy zaczęliśmy budować dom parafialny w Długołęce trochę zrobiło mi się szkoda tego całego kawałka cegły i kiedy odbywało się wmurowanie kamienia węgielnego przez ks. bp. Kazimierza Majdańskiego podzieliłem ją na polowe, połowa została wmurowana, a połowa została.

Po zorganizowaniu parafii w Długołęce dekretem ks. arcybiskupa Mariana Przykuckiego w dniu 1 lipca 1992 r. zostałem mianowany proboszczem nowo powstałej Parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. Tą drugą połowę tej cegły pobłogosławionej przez Ojca Świętego znów podzieliłem na połowę i połowę wmurował Ks. Arcybiskup Marian Przykucki dnia 22. czerwca 1994 r. jako kamień węgielny w nowo budujący się dom parafialny w tej nowej parafii. Ostatni kawałek tej cegły z grobu św. Piotra pobłogosławionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 4 października 1985r w Rzymie, oprawiony w granit został wmurowany przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego Metropolitę Szczecińsko- Kamieńskiego w dniu dzisiejszym, to jest 30 marca 2000 Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

LOGO JUBILEUSZU 2000MAKIETA  KOŚCIOŁAJan Paweł II w dniu 4 października 1985r w Rzymie

 

 

 

 

Proboszcz Parafii św. Rafała Kalinowskiego
w Nowogardzie Ks. Kazimierz Łukjaniuk

Adres - kontakt

PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA
pw. św. RAFAŁA KALINOWSKIEGO
ul. Jana Pawła II nr 2,
72-200  NOWOGARD
Biuro Parafialne czynne jest we wtorek i czwartek
od godz.16.00 do 17.00. w Domu Parafialnym
przy ul. Jana Pawła II nr 2        tel. 501 196 786.
Numer konta bankowego parafii:
91 9375 1012 4200 2219 2000 0010 "PARAFIA"
BANK SPÓŁDZIELCZY w Goleniowie Oddział Nowogard

Polecamy

FACEBOOK>>> facebooo
    BIBLIA >>> 

 CZYTANIA >>>

 WATYKAN >>>  
 EPISKOPAT >>>  
        KURIA >>>    
TELEWIZJA >>>  
     RADIO >>>  
     PRASA >>>  

Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 1 użytkownik.

210430
DzisiajDzisiaj205
WczorajWczoraj155
W tym tygodniuW tym tygodniu821
W tym miesiącuW tym miesiącu979

Zaloguj się