Dyplom Benemerenti

Dyplom Bewenementi0002

 Ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk  laureatem Dyplomu Benemerenti
Jest już tradycją Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, że w pierwszym dniu nowego roku Pasterz metropolii docenia całokształt szlachetnej postawy niektórych osób czy instytucji, wyróżniając je Dyplomem Benemerenti. Niezwykle istotna jest ta łacińska nomenklatura, która mówi nam o ludziach „dobrze zasłużonych”.
Abp Andrzej Dzięga ustanowił to wyróżnienie w celu docenienia dorobku i promowania osób, które swoją działalnością urzeczywistniają wartości ewangeliczne w życiu społeczno-kulturalnym. Z dotychczasowej historii laureatów tegoż wyróżnienia widać jednoznacznie, że doceniane były osoby, które w wielkiej mierze działają na niwie charytatywnej, niosąc sobą wielkie wsparcie wszystkim znajdującym się w ciężkiej życiowej sytuacji. Tegoroczne nominacje z racji 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości odzwierciedliły właśnie ten szczególny wymiar patriotyczny.

W bazylice archikatedralnej 1 stycznia 2018 r. Metropolita Szczecińsko-Kamieński wręczył doroczne Dyplomy Benemerenti czwórce niezwykłych osób. Laureatami zostali: ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk, ppłk dr Krzysztof Szczur, p. Antoni Dąbrowski i p. Jerzy Mużyło, a w uzasadnieniu usłyszeliśmy głęboką w treści laudację: „za pełną oddania działalność patriotyczną wyrażającą się troską o pamięć historyczną dotyczącą dziejów Kresów Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej”. Postać ks. kan. Kazimierza Łukjaniuka, często prezentowana na naszych łamach, jest znana wszystkim Kresowiakom, Wołyniakom, Sybirakom, repatriantom, którzy przybyli ze wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej. Jest ich kapelanem, a sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie jest istotnym miejscem pamięci, modlitwy i spotkań tych, którzy noszą w sercu wspomnienie „nieludzkiej ziemi” oraz eksterminacji narodu polskiego na Wołyniu.   
Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 3/2018, str. I
http://niedziela.pl/artykul/135124/nd/Dyplomy-Benemerenti-i-Order-sw-Ottona           

http://niedziela.pl/artykul/131126/nd/Parafia-pw-sw-Rafala-Kalinowskiego-w

http://niedziela.pl/artykul/120617/nd/Nowe-miejsce-zycia-wspolnoty

http://niedziela.pl/artykul/26723/nd/Parafia-pw-sw-Rafala-Kalinowskiego-w

http://niedziela.pl/artykul/24135/nd/Ku-czci-sw-Rafala-Kalinowskiego

 

Adres - kontakt

PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA
pw. św. RAFAŁA KALINOWSKIEGO
ul. Jana Pawła II nr 2,
72-200  NOWOGARD
rafalkalinowski.nowogard.pl

Biuro Parafialne czynne jest we wtorek i czwartek
od godz.16.00 do 17.00. w Domu Parafialnym
przy ul. Jana Pawła II nr 2
tel. 91 39 21 004

Polecamy

    BIBLIA >>> 

 CZYTANIA >>>

 WATYKAN >>>  
 EPISKOPAT >>>  
        KURIA >>>    
TELEWIZJA >>>  
     RADIO >>>  
     PRASA >>>  

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

55903
DzisiajDzisiaj20
WczorajWczoraj50
W tym tygodniuW tym tygodniu199
W tym miesiącuW tym miesiącu775

Zaloguj się