Historia parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie

DECRETUM DEDICATIONIS ECCLESÆ z okazji poświęcenia świątyni i ołtarza.

Dekret zezwalający na stosowanie tytułu sanktuarium.

Budowa kościoła

1 lipca 1992 r. dekretem ks. arcybiskupa Mariana Przykuckiego rozpoczyna pracę parafia św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. Parafia powstaje z podziału parafii Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Na początku parafia posiada tylko kościół filialny w Sąpolnicy i część miasta Nowogard bez kościoła. Po 5 latach 1 lipca 1997 r. do parafii zostają dołączone kościoły filialne w Kulicach i Jarchlinie. Od początku tworzenie nowej parafii dekretem ks. arcybiskupa zostało powierzone ks. Kazimierzowi Łukjaniukowi proboszczowi parafii św. Anny w Długołęce i wicedziekanowi Dekanatu Nowogard.

Prace w nowej parafii rozpoczęły się od kupna placu pod budowę domu parafialnego i kościoła, oraz zakupienia prowizorycznej kaplicy. Akt notarialny na plac parafia otrzymała w dniu 3 listopada i w tym dniu rozpoczęły się prace przy montażu tej kaplicy. Pierwszą mszę św. na terenie budowy Kaplicy odprawił ks. bp. Jan Gałecki i poświęcił plac parafialny w dniu 20 listopada 1992 w I Uroczystość Odpustową ku czci św. Rafała Kalinowskiego. Była to niezwykła msza, wieczór, padający deszcz zacinający wiatrem i setki ludzi stojących pod gołym niebem. Kaplica szybko stanęła w stanie surowym i już od IV niedzieli adwentu w kaplicy rozpoczęło się normalne duszpasterstwo, zaczęto odprawiać 5 mszy św. w tych godzinach w których odprawia się po dzień dzisiejszy. Od tego dnia pierwszym wikariuszem został ks. Marek Piotrowski. Księża mieszkali w dawnej plebani na ul. Pocztowej a dwie siostry Opatrzności Bożej s. Halina Modelska i s. Mariola Przybył dochodziły z sąsiedniej Parafii. W następnych tygodniach trwały prace nad wykańczaniem kaplicy i nad projektowaniem domu parafialnego.

Budowa nowego domu parafialnego rozpoczęła się w maju 1994 r. a 22 czerwca tego roku ks. arcybiskup Marian Przykucki wmurował kamień węgielny w ukończony już stan zerowy. 15 września 1996 pierwsze 3 siostry ze zgromadzenia s. Opatrzności Bożej zamieszkały w nowym domu parafialnym. Księża do nowego domu wprowadzili się tuż przed świętami Bożego Narodzenia tego roku. Dom był jeszcze nie ukończony, było jeszcze wiele pracy, ale już można było mieszkać. Następne lata to praca duszpasterska, prace wykończeniowe w domu parafialnym i przegotowywanie się do budowy kościoła. W dniu 14.09.1998 r. rozpoczęły się prace przy budowie nowego kościoła. Prace postępowały bardzo szybko.

W dniu 30 marca 2000 r. gdy były już wybudowane ściany zewnętrzne na wysokości 520 cm. filary wewnętrzne i ściany szczytowe do poziomu 740 cm, gdy była już wylana posadzka w całym kościele, ks. arcybiskup Zygmunt Kamiński, który po raz pierwszy przybył do Nowogardu wmurował kamień węgielny wyjęty z grobu św. Piotra w Rzymie i pobłogosławiony przez Jana Pawła II.

Prace posuwały się bardzo szybko tak, że już w dniu 16 czerwca 2001 r została odprawiona pierwsza msza św. w nowym kościele. Była to msza św. jubileuszowa 25-lecia kapłaństwa ks. Kazimierza Łukjaniuka. Kościół jest w stanie surowym, nadal trwają prace budowlane, jednak już od tego dnia rozpoczyna się w kościele normalne duszpasterstwo, tutaj odprawia się msze św., tutaj udziela się sakramentów św.

22.05.2002 r. ks. arcybiskup Marian Przykucki święci krzyż, którym będzie zwieńczona wieża kościoła, a 20 listopada w 10. rocznicę pierwszej mszy św. w nowej parafii ks. arcybiskup Marian Przykucki poświęcił nowe ołtarze boczne Jezusa Miłosiernego i św. Rafała Kalinowskiego wykonane przez Jacka Zięciaka i obrazy namalowane przez mgr Tadeusza Makulca ze Szczecina.

20 listopada 2003 r. ks. bp. Marian Kryszyłowicz święci nowy witraż św. Rafała, dar Sybiraków wykonany przez artysta plastyka Janusza Sobczyka z Warszawy.. W roku 2005 dokończono wykonanie posadzki kamiennej w całym kościele.

20 listopada 2006 r. ks. arcybiskup Marian Przykucki poświęcił ikonę Chrystusa Ukrzyżowanego, która jest wierną kopią ikony z kościoła w Areco we Włoszech namalowanej przez ojca malarstwa włoskiego Giovanni Cimabue (1240-1302) wykonana przez mgr Tadeusza Makulca ze Szczecina.

W tych latach w kościele filialnym w Jarchlinie zmieniono całą instalacje elektryczną, wymalowano kościół, położono w całym kościele nową posadzkę. W kościele filialnym w Kulicach zmieniono dach w 30 % wymieniono więźbę dachową, założono nową instalacje elektryczną, pomalowano cały kościół i w całym kościele położono nową ceramiczną posadzkę.

Do ważniejszych wydarzeń w tym 15-leciu można zaliczyć: w dniu 5.06.1994 r prymicję ks. Andrzeja Moskwy z naszej parafii, 27 05. 1996 r. nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej z Portugalii, w dniu 2.06.1996 r msza św. prymicyjna Henryka Marczaka z naszej parafii, w dniu 15 06.1997 r. msza św. prymicyjna ks. Roberta Gnycha naszego parafianina, w dniu 28.10.1997 r. nawiedzenie relikwii św. Wojciecha, w dniu 25 listopada 1999 r. nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego, w dniach 12 do 19 listopada 2000 r. pierwsze misje w naszej parafii przeprowadzone przez O. Redemptorystów, w dniu 5.07.2005 r. nawiedzenie relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

O parafii O parafii O parafii

Adres - kontakt

PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA
pw. św. RAFAŁA KALINOWSKIEGO
ul. Jana Pawła II nr 2,
72-200  NOWOGARD

Biuro Parafialne czynne jest we wtorek i czwartek
od godz.16.00 do 17.00. w Domu Parafialnym
przy ul. Jana Pawła II nr 2

BIBLIA >>>

CZYTANIA >>>

WATYKAN >>>
 EPISKOPAT >>>
        KURIA >>>
TELEWIZJA >>>
     RADIO >>>
     PRASA >>>

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

W tym tygodniuW tym tygodniu77
W tym miesiącuW tym miesiącu736